تکان دادن تهران توافق شهردار شورای شهر

تکان دادن: تهران توافق شهردار شورای شهر شورای اسلامی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بی‌تفاوتی بازار ارز و طلا به بیانات ترامپ

سخنان ترامپ در شرکت ملل نسخه بازنویسی شده است از بیانات جورج بوش دوم در سال 2001 بود. بوش در آن سال عراق، کره شمالی و کشور عزیزمان ایران را در لیست محور شرارت ق

بی‌تفاوتی بازار ارز و طلا به بیانات ترامپ

بی تفاوتی بازار ارز و طلا به بیانات ترامپ

عبارات مهم : ایران

بازارهای متفاوت کشور عزیزمان ایران توجه چندانی به صحبت ترامپ نکردند.

سخنان ترامپ در شرکت ملل نسخه بازنویسی شده است از بیانات جورج بوش دوم در سال 2001 بود. بوش در آن سال عراق، کره شمالی و کشور عزیزمان ایران را در لیست محور شرارت قرار داده بود. به گفته مدیر شورای روابط خارجی آمریکا، در صحبت ترامپ نیز در شرکت ملل محور شرارت تکرار شد، با این تفاوت که عراق کنار رفته ولی کشور عزیزمان ایران و کره شمالی باقی مانده اند. البته بعضی تحلیلگران می گویند در سخنان ترامپ ونزوئلا جایگزین عراق شد. تحلیلگران نطق ترامپ را در چارچوب ناسیونالیسم رادیکال تفسیر می کنند.

بی‌تفاوتی بازار ارز و طلا به بیانات ترامپ

در حالی که اوباما در نخستین صحبت خود در سال 2009 تنها یک بار از کلمه حاکمیت استفاده کرد، ترامپ 21 بار این کلمه را به کار برد. انتظار می رفت رویکرد افراطی ترامپ علیه کشور عزیزمان ایران در صحبت سه شنبه شب بازارهای داخلی را تحت تاثیر قرار دهد، ولی روند روز گذشته بازار ارز و سهام نشان از بی تفاوتی معامله گران به بیانات ضدایرانی ترامپ داشت؛ به طوری که سکه و دلار تقریبا عوض کردن قیمت محسوسی نداشت. به گزارش دنیای اقتصاد، رشد قیمت دلار در معاملات فردایی (آتی) نیز مربوط به انتظارات افزایشی بازار در پاییز بود نه صحبت ترامپ. بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز با رشد 488 واحدی شاخص کل همراه شد. رونق چشمگیر سهام گروه ماشین نیز که بیشترین اثرپذیری را از برجام داشتند، تاییدی است بر بی اعتنایی بورس بازان به بیانات ترامپ.

روز چهارشنبه، معامله گران ارزی توجه چندانی به صحبت ترامپ نکردند. یک روز بعد از صحبت های مدیر جمهور آمریکا در شرکت ملل، بخش عمده ای از ساعت کاری بازار متناسب با بیان تند و ادبیات به کار رفته در صحبت ترامپ نبود و قیمت نوسان چندانی را تجربه نکرد. دلار که روز سه شنبه با قیمت 3 هزار و 900 تومان به کار خود آخر داده بود، روز چهارشنبه را با قیمت 3 هزار و 904 تومان شروع کرد و در نهایت با پایین آمدن از سقف روزانه با همان بهای روز پیشین یعنی 3 هزار و 900 تومان به کار خود آخر داد. در واقع روز چهارشنبه بازار از روند عادی روزهای گذشته خود خارج نشد و حتی قیمت نقدی تغییری نسبت به روز سه شنبه نکرد تا بتوان از بی محلی دلار به ترامپ سخن گفت. سکه نیز روز گذشته توجهی به صحبت های ترامپ نکرد و با تنها هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و 247 هزار تومان رسید.

سخنان ترامپ در شرکت ملل نسخه بازنویسی شده است از بیانات جورج بوش دوم در سال 2001 بود. بوش در آن سال عراق، کره شمالی و کشور عزیزمان ایران را در لیست محور شرارت ق

در مورد شروع افزایشی دلار در بازار دو نظر وجود داشت. عده ای باور داشتند انتظارات افزایشی معامله گران که عمدتا تحت تاثیر سخنان ترامپ شکل گرفته بود، منجر به زیاد کردن قیمت ابتدای روز شد. این در حالی است که گروه دیگری باور داشتند، روز سه شنبه نیز بازار شروع افزایشی داشت و خبری از اخبار سیاسی نبود. این عده بر روند درونی بازار زیاد از اتفاقات بیرونی تاکید دارند. آنها به روند معاملات روز چهارشنبه نیز جهت اثبات ادعای خود اشاره می کنند.

به گفته آنها، روز چهارشنبه قیمت نقدی دلار تکان نخورد و روی بهای 3 هزار و 900 تومان ایستاد. این در حالی بود که قیمت در معاملات فردایی با حدود 4 تومان رشد به قیمت 3 هزار و 907 تومان رسید. به گفته فعالان، این عنوان نشان دهنده آن بود که متغیری که در روند معاملات آتی اثرگذار هست، انتظار اوج رفتن قیمت در پاییز هست؛ آنها اعتقاد داشتند صحبت های ترامپ نیز نتوانست روند قیمت در معاملات نقدی را به صورت آنی تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته فعالان، اگر معامله گران صحبت های او را جدی می گرفتند، باید شتاب قیمت دلار زیاد می شد. به گفته آنها، نیروی افزایشی که بیش از صحبت های ترامپ و پرسشها سیاسی، روند قیمت را تحت تاثیر قرار داد، انتظار معامله گران بازار بود. به اعتقاد شماری از بازیگران باتجربه ارزی، در حال حاضر رویکرد افزایشی در بازار قالب است و به علت غلبه این رویکرد هر بار انتظارات افزایشی بر یک عامل سوار می شوند و قیمت را در جهت افزایشی اوج می برند. در واقع، زمانی که انتظارات افزایشی هست، هر بار معامله گران تنها به دنبال سکویی هستند که با کمک آن انتظارات خود را محقق کنند.

بی‌تفاوتی بازار ارز و طلا به بیانات ترامپ

یکی از تفاوت های بازار روز چهارشنبه با روزهای پیشین کم کردن فعالیت خالی فروشان ارزی بود. خالی فروشان از هراس امکان اثر ترامپی چندان در بازار فعالیت نکردند. از سوی دیگر، بخشی از معامله گران ارزی اعتقاد دارند، از رویکرد و سیاست های ترامپ این گونه به نظر می رسد که بالاخره کاری را انجام خواهد داد.

به عبارت دیگر، گروهی از معامله گران معتقدند ریسک ترامپ می تواند منجر به اختلالاتی شود؛ ولی از آن جا که وقت اقدام او آینده نگری شده است نیست، در حال حاضر بازار تصویر العمل چندانی به صحبت های او نداشت. اثر ترامپ هم اکنون در بازار ارز شکل پاندولی دارد، بعضی مواقع در بازار حضور پیدا می کند و بعضی وقت های دیگر خارج می شود. به گفته فعالان، اوضاع عرضه و تقاضا در شرایط فعلی به گونه ای است که قیمت گرایش بیشتری به زیاد کردن دارد؛ با این حال بازارساز ارزی در نیمه اول سال توانست دامنه نوسانات را تا حد زیادی مدیریت کند.

سخنان ترامپ در شرکت ملل نسخه بازنویسی شده است از بیانات جورج بوش دوم در سال 2001 بود. بوش در آن سال عراق، کره شمالی و کشور عزیزمان ایران را در لیست محور شرارت ق

اخبار اقتصادی – دنیای یاقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | ایرانی | ایرانی | روز چهارشنبه | صحبت های ترامپ | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs